تمدید اعتبار دفترچه درمانی تامین اجتماعی حذف شد.

تمدید اعتبار دفترچه تامین اجتماعی حذف شد.

تمدید اعتبار دفترچه درمانی تامین اجتماعی حذف شد.

حذف فرآیند تأمین و تمدید اعتبار دفترچه درمانی تامین اجتماعی و جایگزینی آن با سامانه استحقاق درمان، توسط مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با صدور دستور به واحدهای اجرایی و اداری این سازمان در سراسر کشور ابلاغ شد.

بنابر گزارش ایسنا، بر اساس دستور اداری صادر شده از سوی دکتر مصطفی سالاری در راستای حذف تدریجی دفترچه درمانی و به منظور تسهیل در ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان، مستمری‌بگیران و افراد تحت تکفل آنان در کلیه مراکز درمانی اعم از ملکی و غیرملکی طرف قرارداد و همچنین کاهش مراجعه مخاطبین ذیربط به شعب و کارگزاری‌های رسمی سازمان و ایجاد رضایتمندی، درگام نخست درج اعتبار دفترچه‌ های درمانی تامین اجتماعی حذف و اخذ استحقاق درمان از طریق سامانه استحقاق درمان جایگزین آن می‌شود.

از ابتدای خرداد ماه فرآیند تامین اعتبار دفترچه درمانی تامین اجتماعی حذف و نیازی به مراجعه بیمه‌شدگان، مستمری‌بگیران و افراد تحت تکفل آنان به شعب و کارگزاری‌های رسمی سازمان جهت تمدید اعتبار دفترچه درمانی نخواهد بود.

در این راستا بررسی و کنترل استحقاق درمان بیمه‌شدگان، مستمری‌بگیران و افراد تحت تکفل آنان ضمن رعایت اصول و قواعد بیمه‌ای در بخش سرپایی در کلیه مراکز درمانی اعم از ملکی، غیرملکی طرف قرارداد و پزشکان، با استفاده از یکی از روش‌های جایگزین شامل ؛USSD ، Mobile App ، SMS و نرم افزارهای تحت وب medical.tamin.ir و darman.tamin.ir انجام خواهد شد.

آموزش استعلام اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی پس از حذف تمدید اعتبار دفترچه درمانی تامین اجتماعی

ساده‌ترین روش استعلام اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی و کنترل استحقاق درمان استفاده از وبسایت medical.tamin.ir است.

برای اینکار مراحل زیر را دنبال نمایید.

مرحله اول:

آدرس medical.tamin.ir را در نوار ابزار مرورگر خود وارد کرده یا اینجا کلیک کنید.

آموزش استعلام اعتبار دفترچه تامین اجتماعی - 01

مرحله دوم:

کد‌ملی خود و یا بیمه‌شده، مستمری‌بگیر یا افراد تحت‌تکفل آنان را وارد نمایید و بر روی دکمه استعلام سبزرنگ کلیک‌کنید.

آموزش استعلام اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی -02

همانطورکه می‌بینید وضعیت اعتبار دفترچه درمان بیمه تامین اجتماعی شخص موردنظر با کد رهگیری در کادر سبزرنگ نشان داده می‌شود.

بررسی اعتبار دفترچه درمانی تامین اجتماعی از طریق گوشی همراه ( موبایل )

بیمه‌شدگان با زدن کددستوری #۲*۱*۱۴۲۰*۴* به وسیله تلفن همراهشان می‌توانند از وضعیت اعتبار دفترچه درمانی تامین اجتماعی خود باخبر شوند.

برای مشاهده راهنمای ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی بر روی دکمه کلیک کنید.

روال بررسی استحقاق درمان پس از حذف تمدید اعتبار دفترچه درمان تامین اجتماعی

کلیه مراکز درمانی طرف قرارداد اعم از؛ پزشکان، داروخانه‌ها، مراکز پاراکلینیک، درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها موظف به کنترل استحقاق درمان از یکی از روش‌های ذکر شده می‌باشند. ضمناً فرآیند اخذ استحقاق درمان در بخش بستری ضمن رعایت اصول و قواعد رفع همپوشانی‌های درمانی سازمان‌های بیمه‌گر پایه، کماکان به قوت خود باقی است.

در صورتی‌که بیمه شده و مستمری‌بگیر به هر دلیل به وضعیت استحقاق درمان خود معترض باشد می‎تواند از طریق تماس با سامانه “۱۴۲۰” سازمان‎ تامین‌اجتماعی نسبت به پیگیری موضوع اقدام کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، در صورتی‌که فرزندان ذکور بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران (۱۹ سال تمام) به دلیل عدم ارائه گواهی تحصیلی معتبر دانشگاهی و همچنین فرزندان اناث آنان به جهت عدم ارائه اصل شناسنامه، در سرویس استحقاق درمان “فاقد حمایت درمانی” باشند، تا زمان برقراری تعامل الکترونیکی با پایگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ارائه خدمات درمانی جهت این دسته از فرزندان مطابق ضوابط و روال جاری انجام خواهد شد.

منابع:

  1. وبسایت ایسنا
  2. وبسایت سازمان تامین اجتماعی

بخش آموزش:

تهیه شده توسط وبسایت نمایندگی رسمی ظهیری سروری بیمه پارسیان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *